DOMAINE Haut-Planty
To obecnie 20-hektarowa, ekologicznie certyfikowana winnica w sercu najstarszej apelacji Doliny Loary, czyli Muscadet Sevre et Maine.
Założona została w 1960 w La Landreau, którą zajmują się dziś bracia Alain i Christian Couillaud. Produkują oni niefiltrowane wina bez dodawania dwutlenku siarki, co jest rzadkością, jak na tą apelację. Słynne tutaj wina ze szczepu Melon Blanc, aczkowliek niedoceniane w samej Francji, są niezwykle lekkie (do 12% alkoholu), wytrawne, kwasowe, o cudownie słonym wykończeniu. To zasługa nie tylko chłodnego, umiarkowanego klimatu znad Atlantyku, ale także charakterystki gleb tutaj ukrytych. Gliniaste podłoże przykrywa tutaj metamorficzne skały, takie jak łupek, gnejs i granit.
Muscadety (nie mylić z Muskatami) z Doliny Loary sprawdzają się doskonale nie tylko jako aperitif, ale też jako wino uszlachetniające dania z owocami morza, rybami i kozimi serami.
Muscadet Sevre et Maine Sur Lie - Les Yonnieres
Melon Blanc z 60-letnich krzewów, rosnących na jałowej piaszczystej glebie ze zwietrzałymi łupkami i granitem pod ziemią.
Grona jak tylko przyjadą do piwnicy są od razu wyciskane, bez kontaktu ze skórkami i bez siarkowania. Po spontanicznej fermentacji na rdzennych drożdżach wino przechodzi jeszcze fermentację malolaktyczną. Następnie wino dojrzewa w betonowych zbiornikach nad osadem przez 12 miesięcy, później jeszcze 6 miesięcy z nieregularnym battonage.
W efekcie otrzymujemy ekscytujące, złożone wino o zapachu żółtych owoców, takich jak morele, nektarynki, ale także kopru włoskiego i ziół. Korzenne aromaty także nie dają o sobie zapomnieć. Wysoka kwasowość ukryta została pod kremwą teksturą i solną mineralnością.
Ten Muscadet świetnie komponuje się z grillowaną rybą, kurczakiem z pieczarkami czy kozim serem. Bez filtracji, klarowania czy siarkowania na każdym etapie produkcji.
One way ticket
Grona Melon de Bourgogne użyte do stworzenia tego wina pochodzą z 60-letnich winorośli.
Dodatkowej treści winu nadaje czarny granit o nazwie Gabro, ukryty pod powierzchnią winnicy, z którego winorośle czerpią charakterystyczną dla tego wina mineralność.
Winifikacja także zasługuje na uwagę, gdyż po spontanicznej fermentacji na rodzimych drożdżach wino dojrzewa przed 2 lata w używanych, dębowych beczkach z nieznacznym dostępem powietrza. Ten oksydacyjny, orzechowy charakter wina o słono-mineralnym zabarwieniu jest hołdem dla legendarnych win z Jury.
I w rzeczy samej, wino ma zdecydowaną teksturę, ciało, krągłość. Jest koloru zółto-złotego. W nosie otwiera się nutami gotowanych gruszek, skórki grejpfruta, kruchego ciasta.
Na podniebieniu kremowo-słone, przywołujące nuty migdałów, dojrzałych, pestkowych owoców, miodu, brioszki i laski wanilii. Jednocześnie dość mocno napięte i z dobrze zintegrowaną kwasowością. Bez filtracji, bez klarowania i bez dodatku SO2.
Doskonale wprowadzony oksydacyjny charakter do niekoniecznie oczywistego szczepu winorośli.
Wino idealne do ostryg, kremowych makaronów czy nawet ziemniaczanych potraw ze słuszną ilością białego sosu.